Idle_Discussions
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Recording & Mixing

3 posters

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Recording & Mixing - Page 2 Empty Re: Recording & Mixing

Post by nontasb Wed Jan 25, 2017 2:28 pm

Μου ηρθε flashia σημερα και κοιταξα λιγακι για pre-production.

Δεν εχω διαβασει κατι σχετικο οσο μελεταω για recording. Νομιζω θα ηταν καλο να το βαλουμε μεσα στην ροη της ηχογραφησης μας και να κανουμε ουσιαστικα μια "προβα" στην ηχογραφηση και το μιξαρισμα του καθε κομματιου. Απο εκει και περα καθομαστε και συζηταμε για το arrangement (ενορχηστρωση) και κανουμε μερικους πειραματισμους η δοκιμαζουμε ιδεες και αλλαγες, μεχρι να καταληξουμε και να προχωρησουμε στο τελικο recording. Μας δινει την ευκαιρια νομιζω να ειμαστε πιο χαλαροι και δημιουργικοι τοσο στην ηχογραφηση οσο και στην ενορχηστρωση. Επισης με αυτον τον τροπο εχουμε την ευκαιρια να ακουσουμε ολοι μαζι το κομματι σαν ακροατες (παρατηρητες) και οχι μεσα στην προβα (σαν οργανοπαικτες).

Μπορουμε να χρησιμοποιησουμε τα ηδη υπαρχοντα project και να ηχογραφησουμε ξανα ουσιαστικα. Εφοσον αποφασισαμε να το παμε πιο χαλαρα νομιζω αξιζει να το συζητησουμε λιγακι πριν το κανουμε για να το βαλουμε και στο προγραμμα γενικοτερα. Αυτο που αλλαζει ουσιαστικα ειναι ο τροπος που προσεγγιζουμε την ηχογραφηση αν παρεμβαλουμε αυτο το σταδιο, σε γενικες γραμμες περιπου αυτο λεγαμε να κανουμε (ηχογραφωντας ξανα τα διαφορα πραγματα που δεν ακουγονται οπως θα θελαμε) απλα αλλαζει η προσεγγιση με το pre-production.

Αυτος ειναι ενας τυπος που κανει podcast μαζι με τον Graham (Recording Revolution),
ριξτε μια ματια

Pre production 1
Pre production 2
Pre production 3
nontasb
nontasb
Admin

Posts : 293
Join date : 2016-10-24

Back to top Go down

Recording & Mixing - Page 2 Empty Re: Recording & Mixing

Post by Guest Wed Jan 25, 2017 3:00 pm

Ωραιο

Guest
Guest


Back to top Go down

Recording & Mixing - Page 2 Empty Re: Recording & Mixing

Post by nontasb Thu Jan 26, 2017 12:22 pm

Για το recording τα εχω πει αρκετες φορες οποτε λεω 2 λογια μονο.
Το να παμε σε στουντιο εχει νοημα για μενα μονο αν παμε για live ηχογραφηση σε ξεχωριστα δωματια για να γινει σοβαρη δουλεια, αλλιως θεωρω οτι η διαφορα δεν αξιζει τον κοπο και πιθανον να ταλαιπωρηθουμε τσαμπα. Εκτος αυτου θελω να αποφυγω τη μανουρα της συνενοησης και στειλε καναλια μπρος πισω, αλλα ηχογραφημενα σε εμας αλλα στο στουντιο εξω και τα λοιπα. Μενουμε οποτε οπως ειπαμε, βαζουμε την φαση του pre-production στη ροη μας και μας βοηθαει ο Δημητρης με κανα μικροφωνο προς το παρον στην ηχογραφηση των τυμπανων οταν ειμαστε στη τελικη φαση του καθε κομματιου.

Δεν εχω προβλημα οποτε θελετε, να παμε και για μια live ηχογραφηση στον Δημητρη μια μερα να δουμε πως βγαινει το αποτελεσμα. Θα μπορεσουμε να δουμε και να συγκρινουμε που βρισκομαστε και εμεις σαν επιπεδο. Απο αυτο που μου εβαλε να ακουσω σαν δειγμα δεν ακουσα κατι ιδιαιτερο σαν μιξη η σαν ποιοτητα. Μου φανηκε αρκετα μετριο. Ειδικα οταν εβαλα τα reference tracks στα καπακια η διαφορα μου φανηκε χαοτικη σαν ποιοτητα.

Δεν εχω καμια αμφιβολια για την καλη διαθεση του Δημητρη απλα περα απο αυτο πρεπει να βλεπουμε κι εμεις τι θελουμε να κανουμε και τι μας βοηθαει αλλα και τι μπορουμε να αγορασουμε ανα πασα στιγμη σαν εξοπλισμο. Λαμβανουμε υποψην μας αυτα που μας λενε απο τη μια, εχοντας δικια μας κριση απο τη αλλη. Ο καθενας θα πει το μακρυ του και το κοντο του, οπως επισης προσπαθει να "πουλησει", οχι με την κακη εννοια ομως. Μιλαω για λογικα πραγματα που ειναι μεσα στα πλαισια της δουλειας του καθενος και προσπαθει να τραβηξει κοσμο. Πιστευω δεν πρεπει να αφηνουμε τον καθενα να μας αποσυντονιζει απο τους στοχους μας και εκτος αυτου, μου αρεσει να εχουμε κανει δουλεια μονοι μας και με την ανεση μας αλλα και στον χωρο μας. Προσωπικα μου δινει μεγαλη ικανοποιηση και το γουσταρω παρα πολυ οποτε και το προτιμω. Δεν λεω οτι ειμαι ο καλυτερος οσο αφορα την ηχοληψια αλλα επειδη ο ηχος μου αρεσει οσο μου αρεσει και η μουσικη πιστευω οτι ηδη για τον χρονο που ασχολουμαι σοβαρα ειμαι σε ενα καλο επιπεδο. Εκτος αυτου δεν σκοπευω να σταματησω να βελτιωνομαι και να διαβαζω οποτε παντα θα εχω κατι καινουργιο να κανω και να προτεινω για να δοκιμασουμε. Αυτο που πιστευω αξιζει να κανουμε ειναι να δωσουμε τα κομματια για mastering οταν ειμαστε ετοιμοι που ειναι και ευκολη διαδικασια, ενα wav stereo mixdown και τελος.

Οσο αφορα τα εξοδα του εξοπλισμου (για να μην ανησυχειτε οτι θα σας χωνω με εξοδα συνεχως επειδη θελω να βελτιωνω διαφορα) τα μονα πραγματα που εχουν μεινει, ειναι βασικα, πρεπει να τα παρουμε οσο το δυνατον πιο γρηγορα και θα μας κανουν αισθητη διαφορα ειναι 2:

   1. CPU-->270 Eυρω και απο pc ειμαστε κομπλε. Αν παρω αλλη οθονη για σπιτι θα φερω την 23αρα στο στουντιο και δινουμε κανα 50 Ευρω την 17αρα.
   2. Αλλο ενα rode ΝΤ1 180 Ευρω + μια βαση 20 Ευρω, που ειναι μια safe επιλογη εφοσον το εχουμε ηδη και εχουμε μεινει ευχαριστημενοι στη φωνη  
   αλλα και οπουδηποτε αλλου το βαλαμε.

Νομιζω ο χωρος απο ακουστικη ειναι αρκετα καλα και δεν σκοπευω να κανω κατι αλλο εκτος απο ενα διαχυτη ~60 Ευρω ο οποιος ειναι optional και οχι απαραιτητος και μπορει να το κανω και με πατεντα με ραφακια.

Απο εκει και περα οτιδηποτε αλλο μας λειπει ειτε ειναι συμπληρωματικο, το παιρνει σιγα σιγα ο καθενας για το "οργανο του".
Οτιδηποτε ειναι βελτιωση σε πραγματα που ηδη εχουμε θα κοιταω να βαζω το μεγαλυτερο μεριδιο ειτε και ολο το ποσο εγω, οποτε μην σας ανησυχει.
Τα τελευταια ρικοφον ας πουμε 30 + 30 Ευρω αν ζοριζεστε τα βαζω εγω και αν και οποτε εχετε ανεση τα υπολογιζετε δια ολους η οτιδηποτε αλλο θελετε.
Αυτα σκεφτηκα και τα εγραψα για να τα βγαλω απο το μυαλο μου.

Αρχιδια 2 λογια ειπα παλι...lol!
Very Happy
nontasb
nontasb
Admin

Posts : 293
Join date : 2016-10-24

Back to top Go down

Recording & Mixing - Page 2 Empty Re: Recording & Mixing

Post by nontasb Thu Jan 26, 2017 12:32 pm

Κατι ακομα ασχετο αλλα σχετικο ειναι αυτο που ειπα και στη Τανια.
Θα ηταν καλο σε καποια φαση να κατσω να σας πω καποια πολυ βασικα πραγματα Volume (το αυτονοητο αλλα και πιο βασικο απ'ολα), ΕQ, Compressor,μασκαρισμα συχνοτητων,feedback και καποια βασικα απο ακουστικη χωρου ισως γιατι θα σας βοηθησει να εχετε καλυτερη αντιληψη του τι ακουτε και να καταλαβαινετε τι δεν σας αρεσει στον ηχο. Θα μου το περιγραφετε με μεγαλυτερη ακριβεια οποτε θα με βοηθατε να κανουμε καλυτερη δουλεια ειτε στην προβα ειτε στο recording ειτε στο μιξαρισμα ειτε σε ενα live.
Σκεφτομουν αν θελετε κι εσεις και εχετε ορεξη να αφιερωνουμε 20 λεπτα σε καθε προβα και να λεμε καποια βασικα πραγματα απο το καθε θεμα.
nontasb
nontasb
Admin

Posts : 293
Join date : 2016-10-24

Back to top Go down

Recording & Mixing - Page 2 Empty Re: Recording & Mixing

Post by Tania Fri Jan 27, 2017 12:26 pm

Αγορια πρεπει να ριξω ενα διαβασμα σε αυτο το τοπικ αλλα δεν εχω προλαβει ακομα.ΣΚ θα διαβασω ομως.Νωντα θα μου πεις ρε εννοειται. Ξαναλεω παντως οτι προχθες ακουσα για πρωτη φορα τοσο καλα τις χαμηλες μου νοτες. Αυτα προς το παρον!
Tania
Tania
Admin

Posts : 139
Join date : 2016-10-24

https://idlediscussions.forumgreek.com

Back to top Go down

Recording & Mixing - Page 2 Empty Re: Recording & Mixing

Post by nontasb Fri Jan 27, 2017 5:04 pm

Πλεον επειδη εχουν μπει μπασοπαγιδες και ρικοφον δεν εχει τοσες αντανακλασεις ο χωρος.Πριν ειχα κοψει τα χαμηλα τελειως για να μην τσιμπαει, τωρα πλεον το ΕQ για τα χαμηλα σου ειναι περιπου στο 1/4 γιαυτο και ακους.Κοψαμε και λιγη σαπιλα στα 200Hz και τα ψηλα ειναι περιπου εκει που ηταν στα 3/4. Πριν αναγκαζομουν για να ακουσεις να δωσω τερμα τα ψηλα σου. Αλλαξαμε και την κατευθυνση του ηχειου οποτε ακους χωρις να χρειαζεται να δυναμωσουμε. Επισης βοηθησε το οτι πηγαμε την καμπινα πισω και εκοψε το μπουμαρισμα που δημιουργειται στην πισω μερια του ενισχυτη. Ηταν πραγματα που ειχα ηδη στο μυαλο μου. Για τον ενισχυτη του μπασου μονο δεν ειχα σκεφτει.
Θα δουμε και στην επομενη προβα πως μας ακουγεται, να την γραψουμε κιολας.
nontasb
nontasb
Admin

Posts : 293
Join date : 2016-10-24

Back to top Go down

Recording & Mixing - Page 2 Empty Re: Recording & Mixing

Post by nontasb Sun Feb 19, 2017 1:07 pm

Μολις δοκιμασα σπασμενο αυτο εδω και ολο το σετακι που εχει μαζι με το echo boy, δεν υπαρχει το plugin, απιστευτη ποιοτητα και ποικιλια, απλα πρεπει να το ακουσετε, θα σας φυγει το καφασι afro

Echoboy
nontasb
nontasb
Admin

Posts : 293
Join date : 2016-10-24

Back to top Go down

Recording & Mixing - Page 2 Empty Re: Recording & Mixing

Post by nontasb Sun Feb 19, 2017 1:10 pm

Θα τριψετε τα αυτια σας στο remix .... cheers
nontasb
nontasb
Admin

Posts : 293
Join date : 2016-10-24

Back to top Go down

Recording & Mixing - Page 2 Empty Re: Recording & Mixing

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum